Slovenskí „bojovníci proti dezinformáciám“ nedokážu rozchodiť, že im odobrali cenzorské pero

Slovenskí „overovatelia faktov“ majú dôvod k slzám. Spoločnosť META totiž ohlásila koniec cenzúry na svojich sociálnych sieťach. U nás sa pritom do dnešného dňa „fact-checkerom“ nedarilo práve najhoršie…


Svet sa mení a s novými politickými lídrami prichádzajú nové firemné politiky. Elon Musk kúpil sieť Twitter (dnes známa ako „X“), aby v nej obnovil slobodu prejavu, a podobné správanie teraz vykazuje Mark Zuckerberg (META). Ten však so zrušením cenzúry otáľal – až zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA ho nakoniec „obmäkčilo“…

Predstavte si, že majiteľ (ešte stále najpopulárnejších) sietí Facebook a Instagram priznáva, že tzv. „fact-checking“ sa neosvedčil! Jeho aktuálne posolstvo obletelo médiá ako uragán. „Zuck“ totiž priznal, že internetoví „overovatelia faktov“ boli politicky zaujatí, a teda v konečnom dôsledku dôveru užívateľov skôr oslabili, než posilnili. To sú mi veci! Na to prišiel až dnes?!

A keby len to! Po novom sa s overovateľmi lúči, a systém overovania informácií plánuje nahradiť pripomienkami samotných užívateľov sietí. Podobný systém „komunitných poznámok“ má napríklad konkurenčná Muskova sieť X. To, že META sa vydáva po tých istých stopách, je tiež veľavravné…

Jednoducho povedané, opúšťajú potápajúcu sa loď. Liberálni aktivisti, ktorí svojou zaujatosťou a predpojatosťou hodnotili informácie podľa vlastných kritérií založených na subjektívnom svetonázore, majú fajront. A možno sa na Facebook vráti aj zrušený Ľuboš Blaha? Nechajme sa prekvapiť!

Zuck zašiel tak ďaleko, že sťahuje tímy „moderátorov obsahu“ z Kalifornie do Texasu. Tam vraj bude lepšie prostredie na ich prácu. Podľa šéfa METY sú toto kroky na ceste k obnoveniu „slobody prejavu“ na jeho platformách. No čo vám poviem: Čachre-machre. Ale až vtedy, keď vidí, že svet sa uberá iným smerom, než doteraz.

Hovorí sa tomu aj „oportunizmus“…

Ale poďme domov: Na Slovensku máme tiež pár slávnych „overovateľov faktov“, spomeňme len známe značky Infosecurity a Demagog.sk. Práve Demagóg sa zúčastňoval na programe META pre vyhodnocovanie faktov tretími stranami. Svoju vlastnú prácu popisuje nasledovne: „Keď fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta ho vo Feede zobrazí nižšie, tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia.“ Takže pokiaľ ste v časoch pandémie alebo po začatí ruskej vojenskej operácie na Donbase prestali dostávať na príspevky zvyčajné množstvo reakcií, mohli za to práve „pašáci“ tohto typu. Nie raz som počul napríklad doktora Baránka sťažovať si na „shadow ban“, teda nepriame zablokovanie jeho príspevkov tým, že bol umelo znížený ich dosah (jednoducho sa prestali zobrazovať veľkému počtu užívateľov). To je čistá cenzúra.

Mimochodom, samotný Demagóg začal spoluprácu s Metou len vlani – na základe slov jej zakladateľa sa zdá, že skončí skôr, než vôbec mohla poriadne začať…

Ako sa teraz slovutní kontrolóri správnych myšlienok vyrovnajú s výrokom Zuckerberga, že fact-checkeri sú politicky predpojatí? Uznajú si svoju chybu? Alebo budú naďalej blúzniť o nadstraníckej nezávislosti bez ideologického zaťaženia?

Odpoveďou môže byť čerstvý status Victora Breinera, zakladateľa Infosecurity. Dal mu nadpis SMRŤ DEMOKRACIE – SKONČIL BOJ PROTI DEZINFO. Ale no tak, hlavu hore taváryšč! Nikto vám nebráni vyvíjať vaše ušľachtilé poslanie aj naďalej – vo vlastnej réžii a na vlastnom piesočku. Sociálne siete nám ponechajte láskavo slobodné!

Lenže Breiner „argumentuje“ takto: „Rovnako ako Robert Fico využíva bezprecedentný umelý dosah na Facebooku, aj ďalší pravicoví populistickí politici po celom svete z toho budú profitovať – Nigel Farage, Marine Le Penová, Giorgia Meloniová a AfD. Bez akejkoľvek kontroly.“

Koho by chcelo toto chlapča, ktoré som jakživ nepočul hovoriť ani o koncepte multipolárneho sveta, ani o iných praktických dopadoch politickej filozofie, akože „kontrolovať“? Na základe akého mandátu? Veď demokracia je o slobode slova, a áno, aj s rizikom, že do verejného priestoru sa dostanú nepravdivé informácie. Vychádzame však z toho, že občan nie je úplný idiot, aby všetko zjedol aj s navijakom bez dodatočnej previerky.

Alebo si Breiner a spol. myslia o Slovákoch niečo iné?

Ale nechajme ich doutierať slzičky a pozrime sa do inej kuchyne: Popri spomínaných stránkach totiž existuje u nás ešte jedenzaujímavý výskumný projekt – Kinit. Ten podľa všetkého vytvoril najväčšiu databázu faktov pre boj s dezinformáciami. Zaujímavý však je aj tým, že jeho pracovný tím tvorí tridsať ľudí. Čo tam asi tak celé dni robia? Keď hlavnú oblasť ich činnosti tvorí analýza a charakterizácia takzvaných dezinformácií alebo vyhodnocovanie „behaviorálnych dát“ o online aktivite užívateľov?

Mimochodom, projekt je neziskovka – z čoho sú asi tak platení?

Ale postupne vypláva pravda na povrch o všetkých a o všetkom. Svet sa očividne začína normalizovať – v tom najlepšom zmysle slova. Online priestor sa vracia k svojim koreňom, teda k slobode prejavu – a to nie je dôvod na plač, práve naopak…

Smútiť budú iba tí, ktorí boli presvedčení o tom, že jedine oni majú patent na správnu interpretáciu reality.Hovorí sa tomu aj „totalitné myslenie“. Ale im to nevysvetlíte…

Marián Kluvanec