Viceprezident Spojených štátov amerických J.D. Vance vystúpil v piatok 24. januára na Pochode za život. Po necelom týždni od nástupu druhej Trumpovej administratívy dal do centra pozornosti svoje pro-rodinné priority, informoval NY Post. V mnohých ohľadoch je Vanceov životný príbeh inšpiráciou, ktorú Amerika potrebuje.
Viceprezident Spojených štátov amerických J.D. Vance vystúpil na 52. ročníku Pochodu za život, zhromaždení, ktoré sa každoročne koná vo Washingtone. Podujatie je už desaťročia pravidelne organizované ako pripomienka rozhodnutia súdu Roeová v. Wade, ktorým Najvyšší súd USA uznal právo na interrupciu.
Vanceov prejav na Pochode za život sa však netýkal potratov. Bol skôr hlasným manifestom o kľúčovej úlohe rodiny v americkej kultúre, v oblasti prosperity a šťastia.
„Dovoľte mi povedať to veľmi jednoducho: Chcem v Spojených štátoch amerických viac detí,“ povedal zhromaždenému davu.
„Chcem v našej krajine viac šťastných detí a chcem viac krásnych mladých mužov a žien, ktorí ich chcú priviesť na svet a chcú ich vychovávať,“ povedal Vance.
Vance pripomenul, čo prezident Trump urobil na podporu rodinnej prosperity počas svojho prvého funkčného obdobia (napríklad zdvojnásobenie daňovej úľavy na deti) a sľúbil, že Trump pre americké rodiny v nasledujúcich štyroch rokoch urobí „oveľa viac“.
Vance sa stal sa zástancom tradičného rodinného života. Počas inaugurácie a mesiacov strávených v predvolebnej kampani Vance pred kamerami hlásal svoje prorodinné hodnoty.
Napriek okamžitej dostupnosti zabezpečenia opatery pre deti zo strany najatých asistentov alebo zamestnancov bolo Vanceove tri malé deti – vo veku 7, 5 a 2 roky – na verejnosti pravidelne vidieť. Verejnosť ich videla a počula, aj keď ich nepoužíval ako rekvizity – hoci ich prítomnosť na podujatiach výrazne zvyšovala jeho koeficient sympatie. Vance sa obhajoval tým, že je im prítomný otec, ktorého on v detstve nemal.
Problém americkej rodiny
„Washington mal dávno konať na základe politických návrhov, ktoré by uľahčili rodičovstvo v tejto krajine. Ale to, čo Vance predstavuje, je niečo oveľa hlbšie: nádej a inšpirácia,“ píše Bethany Mandedlová vo svojom texte pre NY Post.
Vo svojom prejave na Pochode za život Vance vysvetlil, ako vidí problém v americkej spoločnosti. Vance hovorí, že „kultúra radikálneho individualizmu sa zakorenila v spoločnosti, kde sa zodpovednosť a radosť z rodinného života považujú za prekážky, ktoré treba prekonať, a nie za osobné naplnenie alebo osobné požehnanie“.
„Najväčším sociálnym problémom, ktorému Amerika krajina čelí, je odmietanie mladej generácie spojiť sa s tým, čo má v živote zmysel – s rodinou,“ píše Mandelová.
Podľa všetkých parametrov si milióny mladých ľudí nadväzuje stále menej a menej spoločenských kontaktov, menej často sa zapájajú do ľúbostných vzťahov, do manželstva vstupujú v neskoršom veku alebo doň nevstupujú vôbec, odpútavajú sa od viery a rodiny – a tieto zlyhania sa prejavujú v rekordne nízkej pôrodnosti.
Nízka pôrodnosť bude mať vážne spoločenské dôsledky, s ktorými sa už potĺkajú ázijské krajiny ako Južná Kórea a Japonsko. Menej pracovníkov, menej daňových poplatníkov a starnúca spoločnosť rozhodne nie sú motorom pre hospodársky rast, konštatuje Mandleová.
Vanceov prejav však narážal na obavy o budúcnosť Ameriky, ktoré sú oveľa hlbšie ako hospodárska stagnácia – a na to, čo by mohlo znamenať oživenie tradičných rodín za druhej Trumpovej vlády.
„Potrebujeme kultúru, ktorá oslavuje život vo všetkých jeho fázach,“ vyhlásil.
„Takú, ktorá si je vedomá a skutočne verí, že meradlom národného úspechu nie je číslo nášho HDP alebo náš akciový trh, ale to, či majú ľudia pocit, že v našej krajine môžu vychovávať prosperujúce a zdravé rodiny,“ povedal.
Inšpirácia
V mnohých ohľadoch je Vanceov životný príbeh inšpiráciou, ktorú Amerika potrebuje. Jeho začiatok je známy pre mnohých: Vance pochádza z rozvrátenej rodiny a od útleho detstva ho vychovávala najmä jeho stará mama. Cez tieto udalosti sa preniesol a stal sa autorom bestsellerov, americkým senátorom a teraz viceprezidentom Spojených štátov. Vance prelomil kruh nielen chudoby, ale aj bezradnosti.
Teraz je symbolom amerického sna, pričom do tohto príbehu nezabudol zahrnúť okrem svojich profesionálnych úspechov aj oddanú manželku a tri krásne deti. Vance dal jasne najavo, že svetské úspechy, ktoré dosiahol, nie sú bez jeho manželky a detí kompletné.
Aj preto pri skladaní prísahy sme Vancea nevideli samého. Bola tam aj jeho milujúca manželka Usha, ktorá sa rozžiarila, keď držala dvojročnú Mirabel, ktorá si počas prísahy cucala palec a na každom pršteku mala farebné obväzy. „Napriek všetkej veľkoleposti predchádzajúcich inaugurácií bol práve tento rozkošný obraz jedným z tých, ktoré mi najviac utkveli v pamäti,“ poznamenala Mandelová.
„Vance, jeho manželka a ich deti sú skutoční; rozkošné fotografie, ktoré sme videli, ako sa Vanceove deti vyparádili pod kupolou Kapitolu a ako hrajú počas inauguračného sprievodu, boli reálne, podnetné, dokonca závideniahodné. Dúfam, že práve tým druhým sa stanú pre nastupujúcu americkú generáciu,“ dodala.