Senát hovorí „nie“, Národné zhromaždenie „áno“.
Francúzsky Senát 19. októbra zamietol (pomerom hlasov 172 : 139) návrh, aby sa do ústavy začlenila pasáž zaručujúca „základné právo na dobrovoľné prerušenie tehotenstva a antikoncepciu“.
Návrh predložila senátorka Mélanie Vogelová, horlivá zástankyňa kontroly populácie, odhodlaná presvedčiť celý Senát, aby zvrátil porážku vo výbore, ktorú jej návrh utrpel týždeň predtým.
Vogelová vo svojich hlučných a zúrivých komentároch požadovala, aby sa Senát ujal vedenia vo feministickom úsilí o celosvetovú podporu interrupcií:
„Týka sa to aj Európy,“ argumentovala. „Právo na interrupciu bolo v Poľsku a Maďarsku potlačené a v Taliansku môže byť ohrozené. Ak by Francúzsko zakotvilo umelé prerušenie tehotenstva ako ústavné právo, vyslalo by to veľmi silný odkaz všetkým feministickým hnutiam na celom svete, ktoré buď bojujú za toto právo, alebo sa snažia zastaviť jeho potláčanie. Ukázalo by to, že je možná cesta pokroku, nielen regresu.“
Chladnokrvná senátorka Agnès Canayerová, predsedníčka právnej komisie, pokojne odmietla Vogelovej vzrušené rečnenie. Návrh je „Pandorina skrinka,“ povedala. „Nie je potrebné konštitucionalizovať interrupcie […], je to reakcia na americké správy o rozsudku vo veci Dobbs (Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization) … táto diskusia nie je naša.“
Hoci Vogelovej návrh neuspel, vyhliadky Francúzska na odvrátenie sa od potratov k životu nie sú povzbudivé. Počas rozpravy vyvolal rozruch senátor Stéphane Ravier, keď odsúdil potraty ako „útok na život“. Poukázal na to, že „právo na potrat nie je ohrozené, keďže existuje trestný čin marenia potratu, za ktorý hrozia 2 roky väzenia a pokuta 30 000 € tým, ktorí sa snažia potratu zabrániť, pričom v roku 2021 sa pre potrat rozhodlo 223 000 žien“.
Napriek tomu bol Ravierov protinávrh na odmietnutie návrhu zamietnutý („ako mrhanie časom“) pomerom hlasov 344 k jednému – jeho vlastnému.
Podobne ako Ravier, aj ministerka pre rodovú rovnosť, rozmanitosť a rovnosť príležitostí Isabelle Romeová zdôraznila, ako Macronova vláda už teraz podporuje interrupcie a uviedla, že v priebehu piatich rokov venuje (vláda) 400 miliónov eur na interrupcie v iných krajinách – údajne v krajinách tretieho sveta, kde matky majú „príliš veľa detí“.
Akcia sa presúva do Dolnej snemovne
Zatiaľ čo vo Francúzsku pokračuje ústavná diskusia, treba poznamenať, že zákony o interrupciách v tejto krajine sú oveľa prísnejšie ako tie, ktoré presadzujú Joe Biden, Nancy Pelosiová, Chuck Schumer a americkí demokrati na celoštátnej úrovni: vo februári minulého roka francúzsky parlament predĺžil hranicu na potrat nenarodeného dieťaťa z 12 na 14 týždňov tehotenstva.
Takže posolstvo z Francúzska je, že aspoň zatiaľ ústava neuznáva potrat ako právo. To však tamojšie sily podporujúce potraty nezastavilo – ani zďaleka nie.
Poslanci Macronovej strany vo francúzskom Národnom zhromaždení (Dolná komora parlamentu) totiž navrhli niekoľko iniciatív, ktoré sú ozvenou neúspešného návrhu senátorky Vogelovej. Prvý z týchto návrhov zákona prešiel úvodnou skúškou v Stálom výbore a schválilo ho celé zhromaždenie v pomere 337:32, hoci takmer dve stovky poslancov sa buď zdržali hlasovania, alebo nehlasovali.
S takouto drvivou väčšinou bude teraz propotratová kabala vo Francúzsku a medzinárodné hnutie za kontrolu populácie, jednomyseľne podporované médiami, vyvíjať tlak na členov Senátu, aby konali. Hoci si uvedomujú, že zostáva ešte niekoľko procedurálnych prekážok, kým sa radikálny potratový jazyk stane oficiálne a natrvalo súčasťou ústavy, ich prístup odráža neoblomnú túžbu po smrti zo strany propotratového hnutia na celom Západe: „Nakoniec zvíťazíme.“
Ak nie je zhoda medzi Národným zhromaždením a Senátom, nedôjde ani k reforme ústavy. Nesmierny tlak zo strany propotratovej ľavice sa však postupom času nepochybne zintenzívni.
Je zrejmé, že z dlhodobého hľadiska neexistuje žiadna záruka, že členovia francúzskeho Senátu budú schopní odolať tomuto tlaku. Bude to ale neodvratné, ak sa záchrana nenarodených detí nestane medzi francúzskymi konzervatívnymi stranami prioritou.
Vysvetlenie šialeného strachu Vogelovej
Odkazy senátorky Vogelovej na snahy o ochranu života v iných krajinách Európskej únie si zaslúžia bližší pohľad. V Maďarsku a Poľsku rastie podpora prorodinnej politiky a EÚ to neteší.
Maďarsko venuje viac ako 6,2 % svojho HDP na rôzne politiky, ktoré podporujú početné rodiny finančnými stimulmi. Poľská vláda sa neustále snaží implementovať politiku, ktorá uprednostňuje manželstvo a materstvo. Je dôležité poznamenať, že klesajúci počet potratov v týchto krajinách nie je spôsobený protipotratovou legislatívou, ale silnou prorodinnou politikou, ktorú prijali ich pro-life a prorodinní lídri.
A čoskoro sa vari dočkáme dobrých správ z Talianska, kde nová premiérka Giorgia Meloniová dala jasne najavo, že by mohla presadzovať podobnú politiku ako Maďari a Poliaci. „Áno prirodzeným rodinám, nie LGBT lobby, áno sexuálnej identite, nie rodovej ideológii, áno kultúre života, nie priepasti smrti,“ povedala začiatkom tohto roka publiku v Španielsku.
Zatiaľ však nie je jasné, ako a kedy jej vláda pristúpi ku konkrétnej legislatíve.
Článok od Carlosa Beltrama What? A “Right to Abortion” In the French Constitution? vyšiel na webe Population Research Institute