„Nech nikto nie je propagátorom zavrhovania komunikácie šírením nenávistných správ a prekrúcaním reality na internete!“, vyzýva pápež v posolstve k otvoreniu Festivalu sociálnej náuky Cirkvi. Jeho 13. ročník sa koná v talianskej Verone v dňoch 24. – 26. novembra na tému: „#soci@lne slobodní“, teda ako žiť slobodu v sociálnych médiách.
Svätý Otec v texte cituje svoje Posolstvo k 53. svetovému dňu komunikačných prostriedkov:
„Sieť, ktorú chceme, «neslúži nato, aby sme sa do nej chytili ako do pasce, ale aby nás oslobodila a slúžila spoločenstvu slobodných osôb. Samotná Cirkev je tiež sieťou utkanou z eucharistického spoločenstva, kde však nie je jednota založená na lajkoch, ale na pravde, na ‚amen‘, ktorým každý vyjadruje svoju príslušnosť ku Kristovmu telu, prijímajúc tých druhých».“
Pápež zároveň vyzýva: „Nech nikto nie je propagátorom zavrhovania komunikácie šírením nenávistných správ a prekrúcaním reality na internete! Komunikácia dosahuje svoju plnosť v úplnom darovaní sa druhej osobe. V tomto vzťahu vzájomnosti sa rozvíja sieť slobody.“
Pápež v posolstve spomína evanjeliový príbeh o Ježišovom rozmnožení chlebov (Mk 6,34-44). Dav vníma bezkonkurenčnú autoritu Učiteľa z Nazareta, konštatuje Svätý Otec. Ako vysvetľuje, Ježišova autorita pramení z toho, čo hovorí, ba ešte viac „z jeho osobnej angažovanosti a z toho, že je tvárou a slovom Otca v zákrutách ľudskej existencie: má súcit s ľuďmi, má rovnaké pocity, ako ľudia stojaci pred ním, nepozerá sa na nich zvrchu, ich problémy považuje za svoje, stará sa o nich.“
„Ježišova komunikácia je pravdivá, pretože je inšpirovaná láskou k tým, ktorí ho počúvajú, a to niekedy aj roztržito“, píše Petrov nástupca a dodáva: „V skutočnosti, po vyučovaní nasleduje dar chleba a spolustolujúceho: Ježiša zaujíma celý človek, teda človek v jeho celistvosti. Ježiš, ako je zrejmé, nie je osamelý vodca. Aby mohol osloviť každého zo zhromaždených, žiada o spoluprácu učeníkov. Aj oni musia vstúpiť do jeho logiky osobnej angažovanosti. Neexistuje evanjeliový dar, ktorý by neobsahoval aj kúsok samotného darcu: «Vy im dajte jesť» (Mk 6,37). Toto je sloboda, ku ktorej je povolaný učeník: sloboda toho, kto sa inteligentne a s láskou zapája do toho, aby druhý rástol.“
Zuzana Klimanová – Vatikán