Biden zaväzuje USA k vojne o Taiwan

Ak Čína napadne Taiwan, aby ho zjednotila so svojím pevninským územím, Spojené štáty americké pôjdu do vojny na obranu Taiwanu a pošlú americké jednotky do boja proti agresorovi.

To je prísľub, ktorý dal 18. septembra prezident Joe Biden.

V relácii „60 minút“ mu Scott Pelley zo CBS položil otázku, či by USA bojovali na strane Taiwanu v prípade invázie zo strany Číny. Biden odpovedal: „Áno, ak by skutočne došlo k bezprecedentnému útoku“.

Pelley pokračoval: „Takže, na rozdiel od Ukrajiny, aby bolo jasné, naše sily – americkí muži a ženy – by v prípade čínskej invázie bránili Taiwan.“

„Áno,“ odpovedal Biden.

Ako poznamenal Aaron Blake z The Washington Post, v prípade Bidena ide o „amerického prezidenta pevne odhodlaného ísť do vojny“. Okrem toho je to len „najnovší z čoraz militantnejších komentárov“, ktoré Biden vyslovil k čínsko-taiwanskej otázke.

Už po štvrtýkrát v prezidentskom úrade Biden povedal, že USA budú bojovať za Taiwan, hoci by to mohlo znamenať totálnu vojnu s Čínou, s krajinou, ktorá si nárokuje Taiwan ako svoje suverénne územie a ktorá má neustále rastúce zásoby strategických rakiet a jadrových zbraní na hájenie svojich nárokov.

V auguste 2021 – ako uviedol Blake – Biden vyhlásil: „Prijali sme posvätný záväzok k článku 5., že ak by skutočne niekto napadol našich spojencov v NATO alebo proti nim zakročil, odpovieme. … To platí pre Japonsko, pre Južnú Kóreu, pre Taiwan.“

Ale Taiwan nemá so Spojenými štátmi americkými žiadnu bezpečnostnú zmluvu, ani žiadnu vojenskú záruku podľa článku 5., ktorá by nás zaväzovala brániť ostrov. Bezpečnostný pakt medzi USA a Taiwanom z 50-tych rokov bol zrušený v r. 1979, keď Jimmy Carter uznal Peking za legitímnu vládu Číny.

Následne, v októbri 2021 bola Bidenovi položená otázka: „Čína práve otestovala hypersonickú strelu. Čo urobíte, aby ste s nimi vojensky udržali krok, a môžete sľúbiť, že ochránite Taiwan?

Prezident odpovedal: „Áno a áno.“

V nadväznosti na to dostal Biden otázku: „Chcete teda povedať, že Spojené štáty by prišli na obranu Taiwanu, keby Čína zaútočila?

Biden odvetil: „Áno, áno, máme záväzok to urobiť.“

Napriek tomu nemáme žiadny takýto záväzok, žiadnu takú povinnosť, hoci sa zdá, že ho Biden ako hlava nášho štátu a vrchný veliteľ  ustanovil.

V máji 2022 dostal Biden otázku: „Ste ochotný zapojiť sa vojensky do obrany Taiwanu, ak na to príde?“

Biden odpovedal: „Áno. “

Otázka: „Skutočne? “

Biden potvrdil: „Je to záväzok, ktorý sme prijali.“

Biden teda štyrikrát počas svojho 20-mesačného prezidentovania vyhlásil, že USA sú povinné brániť Taiwan, ak Čína podnikne inváziu a že ako prezident bude rešpektovať to, čo považuje v tomto smere za americký národný záväzok.

Zakaždým, keď Biden vyhlásil, že sme povinní bojovať za Taiwan a on si túto povinnosť splní, zamestnanci Bieleho domu jeho slová v podstate vyvrátili. V americkej politike sa nič nemení, ubezpečujú tlač nemenovaní predstavitelia.

Politika USA je stále „strategicky nejednoznačná“, pokiaľ ide o to, čo urobíme, ak Čína zaútočí.

Taiwan nie je jediným miestom v moriach pri čínskom pobreží, kde Biden vydal jednostranné vojenské ubezpečenie zo strany USA.

Biden vyhlásil, že ak sa Filipíny pokúsia získať späť svoje ostrovčeky v Juhočínskom mori, ktoré teraz okupuje Čína, Amerika bude bojovať na strane Manily. Tiež uviedol, že zmluva o vzájomnej bezpečnosti USA s Japonskom sa vzťahuje na súostrovie Senkaku, ktoré Japonsko okupuje, ale Čína si ho nárokuje.

Človeku príde na rozum: Čo Biden urobí, ak Čína napadne a zmocní sa Taiwanom nárokovaných a okupovaných ostrovov na dohľad od čínskeho pobrežia, no Taiwan sa bude brániť?

V prezidentskej kampani v r. 1960 (Nixon-Kennedy) sa JFK vyjadril, že by bolo „nerozumným“ a strategicky neobhájiteľným riskovať kvôli súostroviu Ma-cu zatiahnutie USA do konfliktu, ktorý by mohol viesť k svetovej vojne.

Ak by Peking napadol a obsadil ostrovy niekoľko kilometrov od jeho pobrežia a Taiwan sa bude brániť, pošle Biden 7. flotilu do vojny s Čínou?

Základná otázka vyvolaná týmito Bidenovými prísľubmi ísť do vojny s obrovskou armádou a flotilou Číny v jej vlastnom domácom regióne je – prečo?

Žiadny americký prezident po Nixonovi nespochybnil tvrdenie Pekingu, že existuje iba „jedna Čína“ a Taiwan „je súčasťou Číny“.

Koľko obetí v boji, koľko mŕtvych vo vojne, sme ochotní obetovať, aby sme zabránili Pekingu prevziať politickú kontrolu nad ostrovom s 23 miliónmi Taiwancov, ktorý je vzdialený 6000 míľ od Spojených štátov?

Nebojovali sme, aby sme zabránili Číne, keď prevzala kontrolu nad siedmimi miliónmi obyvateľov Hongkongu. Prečo by potom nezávislosť 23 miliónov Taiwancov ospravedlňovala americkú vojnu s najľudnatejšou krajinou sveta?

A ak by sme viedli vojnu s Čínou o Taiwan, aký by bol v tejto záležitosti náš dlhodobý strategický cieľ?

Nezávislosť Taiwanu?

Ale nevzdali sme sa jej v 70-tych rokoch Nixonovou cestou do Číny, jeho Šanghajským komuniké a Carterovým prerušením vzťahov s Čínskou republikou (oficiálny názov Taiwanu – pozn. red.)?


Článok Biden Commits US to War for Taiwan od Pata Buchanana vyšiel na buchanan.org.